Da bi se obezbedili povoljni uslovi za klijanje, nicanje i početni razvoj biljaka potrebno je posebnim zahvatima i specijalnim mašinama pripremiti površinski sloj zemljišta.

Površinska obrada zemljišta u jesen
Dopunska obrada u jesen jako važna, i sve više joj se pažnje poklanja jer ona omogućava da zemlja primi seme i obezbedi povoljne uslove za klijanje, nicanje i početni razvoj useva. Za ovu obradu još se koriste i nazivi zatvaranje brazde, ravnanje zemljišta i jesenja predsetvena priprema zemljišta.
Zemljište se plitko površinski može obraditi pomoću različitih mašina, ali najbolje rezultate pružiće vam valjak.
Valjak prevrne zemljište i podvrgne ga dejstvu spoljašnih faktora (vetra, sunca, mraza), što doprinosi stvaranju povoljnog stanja zemljišta kako bi posejane biljke nakon klijanja i nicanja mogle nesmetano da rastu.
Dopunska obrada površinskog sloja zemlje ima više benefita, navešćemo neke od njih. Treba napomenuti da je bitno da se obrada obavi pre većih padavina i pre pojave jačih mrazeva. Da bi se obavila dopunska obrada potrebno je da zemljište bude slegnuto i dovoljno prosušeno, kako ne bi došlo do zbijanja i kvarenja strukture zemljišta. Zato ne treba žuriti, već sačekati pravi tajming i povoljne uslove za kvalitetan rad mašine.
Ukoliko smo dopunsku obradu zemljišta uspešno obavili u jesen ili tokom zime, na proleće je potreban manji broj prohoda za predsetvenu pripremu, a takođe nicanje će biti brže i ujednačenije.
Dopunska obrada ima znatno veći uticaj ukoliko zima nije hladna i zemljište se ne zamrzne dovoljno, ako nema dovoljno kiša ili se zemljište ne navodnjava, ali i kada se osnovna priprema ne uradi kako treba.
Da bi se postiglo bolje ravnanje i usitnjavanje zemljišta, pravac rada ne sme da bude isti sa pravcem osnovne obrade. Najefikasniji rad oruđa za dopunsku obradu se postiže u slučaju kada se ravnanje izvodi pod uglom od 90° u odnosu na pravac osnovne obrade.
Dubina površinske pripreme je različita. Za sitnosemene useve je manja, za strna žita je nešto veća, a za kukuruz, krompir i slične još veća.
Kako se zemljište površinski obrađuje?
Obrada zemljišta trebalo bi biti podeljena na više delova u toku godine, jer pruža mnogo više benefita nego da se obrada uradi jednom. Neke od prednosti podeljene obrade su:
-
uništavanje korova, samim tim smanjen je broj plevljenja i okopavanja
-
poboljšanje mehaničkih osobine zemljišta utiče na kvalitet setve i lakšu obradu tokom sezone
-
povoljan vodno-vazdušni režim, tada je zemljišta bez pokorice pa nema zadržavanja površinske vode
-
sprečava sušu ili preveliku vlagu, obezbeđuje povoljnu sredinu za razvoj korena
Kao što smo već naveli, za dopunsku obradu možete koristiti različite mašine i oruđa, ali mašina koja se pokazala kao najbolja za ovu vrstu obrade je valjak. Pomoću valjka vrši se sabijanje, ravnanje i priprema setvenog sloja sve u jednom prohodu, što će vam uštedeti vreme i novac.
Ukoliko se pitate od koje firme je najbolje da kupite valjak, naša preporuka je Huđik kompanija koja se bavi proizvodnjom priključnih mašina u saradnji sa Fakultetom Tehničkih nauka u Novom Sadu.
Huđik valjak vam omogućava da prilagodite mašinu tipu zemljišta, odabirom različitih prstena koji u istom prohodu ravnaju, razbijaju krupne frakcija zemljišta, razbijaju pokoricu i kultiviše zemljište po celoj širini valjka.
HUĐIK VALJAK – kako ga poručiti?
Posetite sajt kompanije Huđik na kome se nalaze konkretni podaci vezani za valjak ali i druge priključne mašine. Takođe, u ponudi su i razni delovi za priključne mašine koje možete poručiti online.
Na sajtu postoji spisak prodajnih mesta gde možete uživo pogledati mašine i porazgovarati sa stručnim osobljem, a ukoliko niste u mogućnosti da posetite prodajna mesta kontaktirate ih putem email-a ili telefona.