Invazivne vrste korova predstavljaju sve veću opasnost na našim njivama. Najčešće se šire kao slučajni pratilac čoveka, a obično ih susrećemo na ruderalnim i nenaseljenim područjima. U poslednje vreme sve ih više pronalazimo u okopavinama, voćnjacima, vinogradima i strnim žitima.

Jednogodišnja zeljasta biljna vrsta koja raste u visinu i preko 3 m, pa joj otuda i narodni naziv džinovska ambrozija. Uočljiva razlika u odnosu na običnu ambroziju je njena visina i izgled lista koji je troperast.
Termofilna je biljka i niče od sredine aprila pa sve do kasnog leta. Cveta od sredine jula pa do prvih jesenjih mrazeva.
Razmnožava se semenom i jedna biljka može da proizvede 150.000 semenki, a seme zadržava klijavost do 40 godina. Za razvoj joj više odgovara lako peskovito zemljište, a veliki problem predstavlja u okopavinama: soji, šećernoj repi, suncokretu i kukuruzu.
Poreklom je iz SeverneAmerike, a kod nas je prisutna u Vajskoj, Labudnjači, Despotovu, Savinom Selu, Kucuri, Ravnom Selu, Kovilju, Gardinovcima. Suzbijanje ovog korova, pored agrotehničkih i mehaničkih mera, moguće je i herbicidima koji su efikasni za suzbijanje obične ambrozije.