Stručnjaci konfederacije evropskih agrokooperativa Copa-Cogeca tvrde da su mere zatvaranja restorana ukinule svu potrošnju piletine van kuće, što predstavlja 20-40% proizvodnje, zavisno od države članice. A u slučaju nekih vrsta, kao što su patke, golubovi, prepelice i guske, gotovo 100% se ne može prodati zbog specifičnosti lanaca snabdevanja. Ipak, istovremeno, stotine hiljada tona pilećeg mesa uvoze se u EU iz trećih zemalja, uglavnom iz Brazila, Tajlanda i Ukrajine. Većina ovog mesa je namenjena je potrošnji van kuće i zbog toga se ne može plasirati na tržište.

“Od početka krize (pandemija Covid-19), procenjujem da je izgubljena milijarda pilića. Ako uvrstimo patku i prepelicu, otprilike 20 miliona pilića nedeljno se sa farmi manje isporučuje" - Čarls Borns
Skladišta puna
Čarls Borns, predseednik radne grupe za živinsko meso i jaja Copa-Cogeca, rekao je da je ovo pitanje dovelo do problema sa viškom zaliha: „Hladnjače u Evropi su popunjene, a troškovi skladištenja se povećavaju kako se kriza pogoršava. Više od 100 miliona evra već je potrošeno u celoj EU. Uporedo s tim, tokom poslednjih 7 nedelja dogodio se zapanjujući pad cena od 12%, što je još više pogodilo evropske proizvođače. Ako se ova dinamika nastavi, mnogi će poljoprivrednici biti primorani da ugase proizvodnju. Na taj način moglo bi se izgubiti hiljade radnih mesta u ruralnim oblastima u trenutku kada sve prognoze ukazuju na to da idemo u dugu recesiju.“
Borns je rekao da potrošači treba da znaju da postoje veliki problemi i sa snabdevanjem. Ali dodaje “Ljudi će i dalje jesti i piletinu, zbog njene konkurentne cene, i dalje će to meso biti traženo.“
I u Velikoj Britaniji veliki pad potrošnje
Jedan od uzgajivača živine i predsednik Odbora odgaivača u Velikoj Britaniji Tomas Vornham, rekao je da je zatvaranje restorana, pabova i restorana brze hrane dovelo do smanjenjenja potražnje za živinskim mesom, a sektor je reagovao smanjenjem proizvodnje pilića za oko 15% ili 3 miliona komada nedeljno. "Poljoprivrednici, kao što sam ja, povećali su vremenski period odgoja u turnusu kako bi ih mogli plasirati na tržište.