Simbolično u minut posle 12 ispred Banovine u Novom Sadu, ratari su juče ”sahranili” poljoprivredu i počeli besplatno da dele svoje proizvode građanima. Time su ukazali na to da ih krajni kupuci u prodavnici plate troduplo. Besplatnim deljenjem proizvoda poljoprivrednici istovremeno žele da se ”iskupe“ za blokade koje su organizovane prethodnih godina, te da građanima na ovaj način približe probleme sa kojim se suočavaju. Bili su izloženi čvarci, kobasice, voće, domaći hleb, mleko i mnogi drugi proizvodi i navedene cene po kojima se oni otkupljuju od poljoprivrednika i po kojima ih građani kupuju u marketima. Početak skupa obeležio je performans sahranjivanja poljoprivrede u Srbiji. Događaj je organizovalo više udruženja poljoprivrednika koji su nezadovoljni neispunjenim obećanjima države ali i generalnim stanjem u poljoprivredi. Ispred zgrade Banovine bili su parkirani traktori, ali blokada nije bilo. Kako su ratari objasnili, nikad se nije desilo da leti bude ovoliko visoka temperatura i da 72 dana ne padne ni kap kiše. Usevi su im redom sprženi i nema više pojedinih kultura na koje mogu da se vade i dođu do nule.
”Tražimo od struke, nauke, svih ljudi, da dođu i da nam objasne kako dalje, jer mi očito ne znamo ovo da radimo“, rekao je ranije za Danas poljoprivrednik iz Kisača Goran Filipović.
I subotički poljoprivrednici će, zbog neispunjenih obećanja Vlade Srbije iz prošle godine, danas pre podne održati protestni skup na Žedničkom putu. Na protest su pozvali sve nezadovoljne poljoprivrednike, firme i zadruge koje su “pred finansijskim kolapsom”. Poljoprivrednici u svom zahtevu uz datume za realizaciju traže od vlasti moratorijum na sve poljoprivredne kredite, kao za vreme epidemije korona virusa, zatim isplatu 17.000 dinara po hektaru za sertifikovano seme za sve poljoprivrednike, bez pravdanja kupovine računom po zakonu “lex specialis”, gorivo na svim pumpama bez akcize u 2025. godini, ujedinjenje tržišta i berze. Član Udruženja poljoprivrednih proizvođača Subotice Damir Perčić rekao je sredinom septembra da im Ministarstvo poljoprivrede traži da sačekaju rebalans budžeta. ”Oni traže od nas da se strpimo još malo i kao znak dobre volje oni će da vide šta mogu da urade”, rekao je tada, navodeći da im je ponestalo strpljenja.