Reklama
  • Mehanizacija/oprema

Betonski ili drveni stubovi?

Stubovi u sistemu protivgradnih mreža mogu biti betonski ili drveni. Jedni i drugi imaju svoje prednosti i mane pa je zato neophodno ukrstiti sve argument za i protiv pre donošenja odluke o kupovini.

Sistem protivgradnih mreža projektuje se za svaki voćnjak i parcelu posebno, uz uvažavanje svih specifičnosti terena i samih zasada, odnosno sistema gajenja. On sastoji se od stubova, mreže, sajli, ankera, spojnica, kapa za stubove, kopči za mreže i druge sitne opreme. Stubovi mogu biti betonski ili drveni. Jedni i drugi imaju svoje prednosti i mane pa je zato neophodno ukrstiti sve argument za i protiv pre donošenja odluke o kupovini.

- Betonski stubovi se prave od prenapregnutog betona, dugovečni su, mogu se prenositi na drugu lokaciju, ali su i prilično teški, skloni potapanju, pa na cenu stubova treba dodati troškove za ploče protiv potapanja – kaže Slaviša Trajković profesor hidrologije na Građevinskom fakultetu u Nišu. On dodaje da betonski stubovi nemaju elastičnost, pa kod njih postoji mogućnost lomljenja. Beton je provodnik toplote, pa je leti topliji, a zimi hladniji od zemljišta u koji je pobijen. Korenov sistem koji je u kontaktu sa stubom trpi stres i to se direktno odražava na prinos.

Drveni stubovi su lakši, elastični i ne dolazi do potapanja. Izrađuju se od drveta bogatog smolama kao što je jela, smrča ili bor. Najbolje mehaničke karakteristike, kaže Trajković, ima stub od ruske breze, čija je garancija čak 40 godina i može se koristiti u dva zasada. Potrebno je da se drvo dobro osuši, a zatim impregnira smolama na bazi bakra, tako da u njegovim porama ne mogu da prezime gljive ili larve insekata. Kvalitet impregnacije diktira upotrebnu vrednost stuba i treba nabavljati one koji su impregnirani po celom preseku. Taj sistem je jeftiniji od onog sa betonskim stubovima za 10-15 odsto jer je potrebno manje prateće opreme. Nedostatak većine drvenih stubova je u tome što je njihov vek jednak veku zasada. Dubina utiskivanja zavisi od tipa zemljišta, ali minimalna je pola metra za unutrašnje, a za čeone i bočne 70 cantimetara. Rastojanje među stubovima je do 10 metara.

Snežana Malinović, Dobro jutro, broj 506, Jun 2014 Prilagodio: Đorđe Simović

Zadovoljni ste sadržajem? Prijavite se za besplatan bilten!