Reklama
  • Zaštita bilja

Sušna leta pogoduju štetočinama

Visoke temperature i sušna leta doprineli su da se kod nas pojave do sada nepoznate štetočine koje napadaju poljoprivredne useve. Zbog izmenjene klime i štete od već registrovanih insekata, iz godine u godinu sve su veće.

Naši stari kažu da jedno zlo nikad ne ide samo. Prvo je poljoprivredu pogodila katastrofalna suša, zatim su došli požari, a sušno leto je pogodovalo i prenamnožavanju i većim štetama od insekata.

Između ostalog, poljoprivrednici su godinama upozoravani na to da je zbog izmenjenih klimatskih uslova pitanje godine kada će moljac paradaza iz mediteranskih zemalja doći u naše krajeve. Lane je primećen na više lokaliteta, a ove godine, između ostalih ga je na svojim usevima primetio proizvođač organskog povrća u Subotici Josip Mamužić:

"Ove godine na feromonskim klopkama smo uhvatili tutu apsolutu. Napadnuti plodovi u koje se insekt ubušuje nisu za komercijalni plasman."

Više temperature ubrzavaju razvoj insekata. Rezulatat toga je kalendarsko pomeranje pojave određenih štetočina kao i perioda kada ti štetni organizmi prave najveće štete na usevima. Stručnjaci pokrajnske Prognozno-izveštajne službe prate sve promene i o tome obaveštavaju poljoprivrednike. Milena Budić iz te službe kaže da su ove godine naročite štete prouzrokovali repin moljac, repine korenova vaš, kukuruzni plamenac, pamukova sovica i razne vrste buvača, tripsa i grinja. To su sve organizmi koji za svoj razvoj zahtevaju suvo i toplo vreme.

Prognozno-izveštajna služba Vojvodine i pored toga što prati pojavu i razvoj najznačajnijih štetočina u poljoprivrednoj proizvodnji, prati i odgovor tj. reakciju tih organizama na povećane temperature i odsustvo vode. Život svih insekata zavisi pre svega od spoljne temperature tj. temparature vazduha, pa tako i pojava i razvoj štetnih insekata u poljoprivredi. Povećanjem temperature ubrzavaju se i temperaturne akumulacije samih insekata i ubrzava se njihov razvoj. Kao rezulatat ubrzanog razvoja dolazi do kalendarskih pomeranja u pojavi određenih štetočina kao i perioda kada ti štetni organizmi prave najveće štete na usevima. Milena Budić iz pokrajnskog PIS-a to potvrđuje na primeru kukuruznog plamenca na lokalitetu Gospođinci, a približno je ista situacija i na ostala 22 lokaliteta u Vojvodini gde se prati ova izuzetno značajna štetočina. Maksimum leta leptira II generacije, kao najštetnije, u 2010. bio je 16.avgusta, u 2011. 6. avgusta, au 2012. 30.jula (ove godine pik leta je usledio 17 dana ranije u odnosu na 2010.godinu i 7 dana ranije u odnosu na prošlu godinu). To znači da su usevi paprike i kukuruza ove godine bili ranije ugroženi nego prošle i pretprošle godine (period polaganja jaja usledio ranije) i da je ranije trebalo primeniti hemijske mere zaštite. Iako je došlo do kalendarskih pomeranja u najznačajnijim biološkim događajima ove štetočine, temperaturne akumulacije za te ključne biološke tačke su približno iste za sve godine.

Kao rezultat ubrzanog razvoja (posledica visokih temperatura), kod nekih štetočina kao što je jabukin smotavac jasno je uočljiva treća generacija, iako u literaturi stoji da u našim klimatskim područjima ova štetočina ima dve generacije godišnje. To znači da se koncept zaštite jabuke od ove štetočine menja i produžava (ove godine na lokalitetu Čerević maksimum leta leptira III generacije jabukinog smotavca bio je 1.septembra).

Ove godine, zabeležen je izuzetno velik broj položenih jaja šljivinog smotavca. Međutim, došlo je do masovne dehidratacije i propadanja jaja, a svakako da su na to uticale izuzetno visoke temperature vazduha i odsustvo vlage tokom ove sezone.

Brojnost cikada kao vektora virusa i fitoplazmi je povećana ove godine. Uopšteno, preživljavanje insekata kao prenosioca virusa je bolje pri povećanim temperaturama, tako da se u narednoj sezoni može očekivati veća pojava virusnih i fitoplazmatičnih oboljenja.

Za protekle tri sezone koliko postoje, stručnjaci Prognozno-izveštajna služba Vojvodine konstatovali su da visoke temperature i odsustvo vode utiču na:

- pojavu specifičnih organizama koji se favorizuju takvim vremenskim uslovima (tripsovi, grinje, buvači, kuk.plamenac, pam.sovica, repin moljac i dr.). U takvim godinama, jedine mere zaštite u cilju suzbijanja takvih štetočina jeste pravovremeno suzbijanje-na početku pojave, jer masovno razmnožavanje znatno otežava zaštitu.

- kalendarska pomeranja u pojavi i razvoju štetočina

- pojavu treće generacije kod nekih štetočina

- dehidrataciju i propadanje jaja

Baš zbog svega navedenog, neophodno je da se poljoprivrednici konsultuju sa stručnjacima Prognozno-izveštajne službe o vremenu hemijskog tretiranja useva, o preparatima i njihovoj količini. Tada će biti sigurni da će uz minimalan broj tretiranja dobiti pun efekat – zdravstveno bezbedne proizvode uz najniže troškove. Potrebne informacije proizvođači mogu dobiti u centru te službe u Novom Sadu kao i na sajtu koji se nalazi na adresi www.pisvojvodina.com.

Đorđe Simović, Poljoprivreda.info

Zadovoljni ste sadržajem? Prijavite se za besplatan bilten!