Na području delovanja RC Novi Sad, usevi soje se nalaze u različitim fazama rasta stabla do faze prvi cvetovi otvoreni (BBCH 30-61).
Na pojedinim parcelama soje, vizuelnim pregledom useva registrovano je prisustvo običnog paučinara (Tetranychus urticae). Dominantno prisustvo ove štetočine uočava se na uvratinama.
Grinje su prisutne na naličju listova gde se ishranjuju sisajući biljne sokove. Usled jačeg napada ove štetočine smanjuje se intenzitet fotosinteze, biljke zaostaju u porastu i formiraju manje i sitnije mahune.
Najavljeno toplo i suvo vreme u narednom periodu pogodovaće daljem razvoju ovih štetočina.
Proizvođačima se preporučuje pregled useva na prisustvo grinja. Na parcelama gde su grinje prisutne na uvratinama moguće je sprečiti njihovo dalje širenje u unutrašnjost useva primenom akaricida po obodima parcela:
Ortus 5 SC (fenpiroksimat) u koncentraciji 0,05-0,1%.
Zbog visokih dnevnih temperatura sprovođenje tretmana se preporučuje u večernjim časovima.
Budite u toku prateći preporuke na portalu Prognozno-izveštajne službe za zaštitu bilja, na portalu https://pissrbija.rs