Niske otkupne cene osnovnih poljoprivrednih proizvoda uticali su da poljoprivrednici pred novu setvenu sezonu ne zakupljuju obimnije zemljište kako je to bilo prethodnih godina.
Zbog toga je cena zakupa pala u skoro svim regionima u Vojvodini. Jutro zemlje se u okolini Čuruga može u zakupu platiti 50 evra niže u odnosu na prošle godine.
Aleksandar Đuragin, poljoprivrednik iz ovog sela, kaže da je zakup trošak koji se plaća unapred, za šta mnogi poljoprivrednici nisu spremni nakon sušnih godina koje su im odnele zaradu.
“Prva klasa je 250 eura po jutru, a rit je negde oko 200 eura po jutru, odnosno šesta klasa zemlje. To je nešto trenutno, ali sve zavisi od čoveka do čoveka kako se individualno dogovore”, kaže Đuragin.
“Čak se pojavilo slobodnog zemljišta jer ovde kod nas, na ovom kraju, cena zakupa zemljišta je pala malo. Znači, za jedno trećinu je cena poljoprivrednog zemljišta otišla nazad”, ističe Čaba Boršoš, poljoprivrednik iz Adorjana.
Sem zarade od zemlje, zakupci žele da ostvare i pravo na subvencije. Ukoliko su zadrugari i zakupe zemlju od zadruge, to im neće biti dozvoljeno. Na tu nedorečenost u propisima upozorava Zadružni savez Vojvodine.
“Zadruge koje imaju poljoprivredno zemljište, ako daju u zakup to zemljište svojim zadrugarima, zadrugari ne mogu ostvariti pravo na podsticaje po hektaru na osnovu tog ugovora. Sa druge strane ako daju isto zemljište nekom licu sa kojim ne sarađuju po ugovoru o proizvodnji, ta lica mogu ostvariti pravo na podsticaje, što zadrugare degradira u odnosu na svoje zadruge”, naglašava Jelena Nestorov, predsednica Zadružnog saveza Vojvodine.
Da bi omogućila da što više državne zemlje zakupe poljoprivrednici, Vlada Srbije je donela Uredbu o mogućnosti zakupa njiva koje su trenutno u nekom od postupaka pred državnim organima.
“Uredbom smo omogućili onim ljudima koji faktički obrađuju poljoprivredno zemljište, a nisu vlasnici, a u slučajevima komasacije ili ostavinskih rasprava, da uz određene potpisane izjave koje su vrlo zahtevne i koje nose krivičnu odgovornost mogu da ostvaruju subvencije” kaže Danilo Golubović, savetnik predsednika Vlade.
U licitacijama državnog zemljišta prosečna cena zakupa za prošlu godinu iznosila je 297,51 evro za hektar. Najjeftinije je izlicitirano u Brusu, Dimitrovgradu, Žagubici, Pirotu i Negotinu od 10 do 50 evra za hektar. Najskuplje u Sremu i Bačkoj od 450 do 690 evra za hektar.