Pet godina je pet međunarodnih timova je u Blajsvajku u Holandiji radilo na prvom Autonomnom stakleničnom izazovu: daljinskom upravljanju staklenikom bez ulaska u njega. Klima, navodnjavanje, upravljanje energijom. Daljinski, potpuno bez ljudske intervencije. Veštačka inteligencija (AI) je to uradila.

I šta se desilo posle četiri meseca mukotrpnog rada? Ono što su svi mislili da će potrajati godinama odjednom se pokazalo mogućim. Uspešno je uzgojeno pet useva, u pojedinim slučajevima sa boljim rezultatom nego kod uzgajivača koji su primenili klasičnu kontrolu klime. Može se možda zameriti da je projekat rađen u stakleniku od samo na 100 m2, ali prvi rezultati pokazuju trend. Bilo da je sto kvadrata ili 10 hektara.
Šta smo naučili nakon pet godina rada na autonomnom upravljanju?
Moguće je autonomno upravljati i u proizvodnim uslovima, a ne samo eksperimantalnim! Nekoliko uspešnih sezona to potvrđuje. Ovo nije daleka budućnost; trenutno se na ovaj način proizvodi na velikim i malim lokacijama od 2 do 60 hektara. U Holandiji, Kanadi, SAD, Meksiku, Južnoj Koreji i na desetinama drugih lokacija.
Uzgoj je dobar ako se dnevno donese mnoštvo ispravnih odluka. Dobra strategija je važna, ali razliku čine mere preduzete u bilo koje doba dana i noći. Bilo da su to uradili ljudi ili AI. Kontinuirano i dosledno sprovođenje strategije određuje uspeh. Uzgajivači koji rade sa Crop Controller-om primećuju to svaki dan. Instalacije se autonomno kontrolišu 24/7 da bi se realizovala strategija uzgoja useva.
AI omogućavaju nove načine uzgoja. Prelazi između različitih perioda danabez stresa po gajenu biljku? Nema problema. Šta će se desiti sutra? AI gleda unapred na bazi onoga što se desilo juče. Nikad nije bilo lakše. Rezultati su vidljivi kupcima: odličan kvalitet roda, sa većim prinosima i manje bolesti.
AI se često smatra konkurencijom ljudima. I neke AI aplikacije su dizajnirane na taj način; nemoguće je pravilno kontrolisati ili uticati na njih. Međutim, Blue Radix se fokusira na veštačku inteligenciju koja podržava uzgajivača i vlasnika kompanije da budu još uspešniji. Uvek zasnovan na principu da je čovek u prednosti. Čuli smo od uzgajivača koji rade sa Autonomnim uzgojem da im to čini rad lakšim i zanimljivijim: sada mogu da provode više vremena u stakleniku ili na daljem poboljšanju svog plana uzgoja.
Još uvek ne postoji staklenik na svetu gde se svi procesi (klima, navodnjavanje, energija, radna snaga, itd.) kontrolišu integralno i autonomno. Ostalo je još nekoliko koraka. U nekim oblastima, kao što su autonomno upravljanje klimom i energijom, već su vidljivi jasni rezultati: zdraviji usev, manja potrošnja energije i bolji prinosi useva. I barem isto toliko važno: uzgajivači koji sada imaju vremena za druge aktivnosti u stakleniku. Fokusirajte se na strategiju useva, integrisano upravljanje peticidima ili inovacije u oblasti uzgoja. Nije iznenađujuće da sve više i više proizvođača uvodi Crop Controller na svim svojim lokacijama.
Mnogo toga se promenilo za pet godina i ovi razvoji će se nastaviti nesmetano u narednih pet godina. Međutim, već sada je jasno da se autonomno upravljanje veoma razvilo za kratko vreme. To uzgajivačima daje novu tehnologiju koja im omogućava da svoje poslovanje podignu na viši nivo i upravljaju sa više hektara.