S obzirom na porast temperatura vazduha u proteklom periodu, a koje su bile i iznad 9 stepeni, došlo je do izlaska i registrovanja male (Ceutorhynchus pallidactylus) i velike repičine pipe (Ceutorhynchus napi) u usevu uljane repice.

Nakon izlaska u periodu od 10 do 20 dana pipe polažu jaja u lisne drške, glavne nerve i stablo uljane repice. Piljenje larvi je 5 do 8 dana od polaganja jaja, a dužina trajanja larvenog stadijuma je 30 do 40 dana. Larve ishranom prave duge hodnike unutar stabljike što dovodi do pucanja stabla i spiralnog uvijanja, biljke zaostaju u porastu a neretko dolazi i do potpunog propadanja biljaka. S obzirom na štete koje larve prouzrokuju, neophodno je sprečiti polaganje jaja, tako da se preporučuje suzbijanje imaga u najtoplijem delu dana.

Preporuka kompanije KITE DOO je tretman insekticidom Lambada 0,3 l/ha uz dodatak Barrier-a 2 l/ha i Surfare-a 0,2 l/ha.
Barrier je bioprotektant, koji u sebi sadrži kalcijum i silicijum, deponuje se u sloju između epidermisa i kutikule, štiti od biotskih i abiotskih stresova. Primenom Barriera pored jačanja ćelijskog zida povećavamo i otpornost biljaka na bolesti i insekte.
Surfare je surfaktant koji smanjuje površinski napon, reguliše i stabilizuje pH vrednost između 4 i 5, smanjuje vreme prodiranja i povećava disperziju pesticida i obezbeđuje bolju pokrovnu moć pri aplikaciji.
Kombinacijom piretroida (koji imaju kontaktno i digestivno delovanje) sa Barrier-om i Surfare-om obezbeđujemo duže prisustvo fizičke barijere na površini biljke, na kojoj se insekti hrane i u koju polažu jaja, što doprinosi uspešnijoj zaštiti i smanjenju šteta.

Na mnogim usevima uljane repice prisustne su biljke sa simptomima virusa žutice postrne repe (Turnip yellow virus). Ovaj virus su u jesen prošle godine prenele vaši, hraneći se na uljanoj repici pre odlaska na zimske biljke domaćine. Najizraženiji simptomi su na ranim setvama i na hibridima koji su netolerantni na ovaj virus.
Na već inficiranim parcelama se ne preporučuju nikakve mere zaštite protiv ovog virusa.