Arrigoni agrotekstil, uspešno testiran u vinariji Azienda Agricola G. Milazzo u saradnji sa Nacionalnim istraživačkim savetom Italije (CNR) i Univerzitetom u Palermu, potvrđuje efikasnost patentiranog sistema za zaštitu vinograda. Rezultati pokazuju efikasnu zaštitu od klimatskih promena, poboljšanje kvaliteta grožđa i optimizovano upravljanje sazrevanjem.
Klimatske promene i sve češći ekstremni vremenski događaji izazivaju ozbiljne probleme u gajenju vinove loze, čak i u regionima koji su tradicionalno pružali idealan mikroklimat za tu vrstu proizvodnje.
Naime, u poslednjih 30 godina prosečna temperatura u Mediteranskom regionu porasla je za 1,8 stepeni Celzijusa (izvor: WMO – Svetska meteorološka organizacija), što ima posledice na prinos, senzorne kvalitete i komercijalnu vrednost grožđa pa i vina. Prebrzo sazrevanje, sprženo grožđe i neadekvaktne arome, samo su neke od posledica klimatskih promena koje pogađaju mnoge vinogradarske oblasti širom sveta. Kako bi se suočile s tim izazovima, vinarije traže rešenja za kontrolu izloženosti UV zračenju i temperaturi tokom perioda rasta, sa ciljem poboljšanja fiziologije vinove loze i sazrevanja grožđa.
Oslanjajući se na iskustvo u dizajniranju i proizvodnji agrotekstilnih proizvoda za poljoprivredu, Arrigoni je istražio ad hoc oblike zaštite vinograda i patentirao inovativni Vigne Plus System®, rešenje koje koristi mreže i dodatke za povećanje senčenja vinograda za 23% do 25%, uz istovremeno povećanje proizvodnje do 30%.
Terenski testovi potvrđuju efikasnost sistema
Novi terenski testovi sprovedeni u vinariji Azienda Agricola G. Milazzo, u partnerstvu sa Nacionalnim istraživačkim savetom Italije (CNR) i Univerzitetom u Palermu, potvrđuju efikasnost Arrigoni agrotekstilnih rešenja za kontrolu temperature i nivoa sunčevog zračenja u vinogradima.
Enolog vinarije Azienda Agricola G. Milazzo, Đuzepe Notarbatolo, veoma je zadovoljan postignutim rezultatima sa Arrigoni rešenjima. „Tokom ispitivanja testirali smo dve mreže za senčenje: belu ROBUXTA®, reflektujuću mrežu koja može smanjiti temperaturu čokota, i crnu SCIROCCO®, tamnu mrežu koja deluje kao barijera za difuznu svetlost. Konkretno, crna mreža može odložiti berbu za 10-12 dana u poređenju sa belom mrežom, koja ipak održava niži nivo temperature krošnje“, potvrdio je enolog.
Prema rečima Đuzepea Notarbatola, početni rezultati su ohrabrujući i ističu prednosti mreža za senčenje ne samo u zaštiti grožđa od ožegotina, već i u potencijalnom produžavanju perioda sazrevanja, što omogućava vinariji da osigura da grožđe koje se koristi za penušava i mirna bela vina dostigne optimalnu zrelost. „Rešenja koja nam je pružio Arrigoni pružila su nam priliku ne samo da zaštitimo vinograde, već i da upravljamo stanjem krošnje u skladu sa našim ciljevima vinifikacije“, zaključio je Notarbatolo s oduševljenjem.
David Pacifico, istraživač CNR – Instituta za bioznanosti i bioresurse u Palermu, složio se s njim, potvrđujući koristi postignute upotrebom Arrigoni mreža za senčenje. „Početni rezultati postignuti u saradnji sa enolozima iz vinarije Azienda Agricola G. Milazzo u Licati su posebno ohrabrujući za korišćenje i ROBUXTA® i SCIROCCO® mreža.“ Utvrđene su razlike u fiziološkim parametrima između korišćenja crne i bele mreže u poređenju sa nekontrolisanim uslovima.
Konkretno, bela zaštitna mreža, koja ima veću sposobnost reflektovanja sunčeve svetlosti, obezbeđuje veći porast relativne vlažnosti nego mreža za senčenje. Ovo omogućava sporije, postepenije sazrevanje u poređenju sa tamnim mrežama, potvrdio je Pacifico. Takođe, prema njegovim rečima, ta razlika se odrazila i na rezultate hemijskih analiza kljuka, koje su pokazale porast kiselosti, važnog faktora za karakteristike kvaliteta vina, sa povećanjem sadržaja jabučne kiseline i smanjenjem sadržaja vinske kiseline kod senčenih u odnosu na nesenčene mreže.
Podaci i istraživanja ponovo dokazuju prednosti zaštitnih sistema koje je patentirao Arrigoni i učvršćuju poziciju kompanije kao pouzdanog partnera vinarija koje se suočavaju s navedenim problemima.